•
  •
  •
  •

Aurel Ignat a câştigat piramida în categoria de până la 85 de kilograme la Gala KOK World Grand Prix de la Chişinău. În finală, luptătorul moldovean l-a făcut knockout pe Stanislav Zaniewski din Polonia. Victoria la acest turneu reprezintă cea mai mare performanţă din cariera sportivului în vârstă de 21 de ani.

Aurel Ignat a furnizat o surpriză la Gala KOK World Grand Prix, desfăşurată în Capitală. Luptătorul moldovean s-a impus în piramida de 85 de kilograme, deşi iniţial nu era considerat favorit. În finală, Ignat a avut nevoie de doar un minut şi 39 de secunde pentru a-l trimite la podea pe polonezul Stanislav Zaniewski.

Tot prin knockout, Ignat l-a învins în semifinale pe Daniel Alexandru din România.

Datorită succesului obţinut Ignat are dreptul să se bată cu luptătorul Constantin Ţuţu, care deţine centura de campion în categoria de 85 de kilograme, versiunea KOK.

Într-un alt duel din cadrul galei moldoveanul Nicolae Cărăuş l-a doborât pe podea pe Bogdan Năstate. Românul a amuzat publicul prin intrarea în ring în veşminte de cioban.

Stanislav Reniţă s-a impus la puncte în faţa italianului Tayro Muru într-un superfight în categoria de până la 65 de kilograme.

Sergiu Morari l-a bătut pe polonezul Piotr Woznicki, Maxim Bolotov a pierdut confruntarea cu belarusul Igor Bugaenko, iar Pavel Voronin a cedat în duelul cu italianul de origine română, Lucian Danilencu. Următoarea Gala KOK de la Chişinău este programată pentru 1 aprilie.