Bayern Munchen, cel mai tare club din Europa. Germanii au luat Cupa continentului învingând echipa spaniola Sevillia

•

Bayern Munchen este noua supercampioană a Europei.
Echipa germană a învins aseară la Budapesta FC Sevilla, scor 2 la 1, şi a cucerit pentru a doua oară, Supercupa Europei.
În acest an Bayern Munchen a câştigat deja 4 trofee:
Cupa şi titlul în Germania, Liga Campionilor şi Super-cupa Europei.

Timpul regulamentar s-a terminat nedecis, scor 1-1, fiecare echipă reușind câte un gol în prima repriză. Spaniolii au deschis scorul în minutul 13 prin Lucas Ocampos, care a transformat un penalty.

Bayern a egalat în minutul 34 prin Leon Goretzka, care a marcat din interiorul careului. În debutul reprizei secunde, nemții au punctat încă o dată prin Robert Lewandowski, însă golul a fost anulat, după ce arbitrul central a urmărit reluările video. În prelungiri Javier Martinez a adus victoria bavarezilor în minutul 104.

Bayern a intrat în posesia Supercupei Europei pentru a doua oară în istorie, după succesul obținut în 2013.