Bucurie pentru locuitorii satului Buşăuca. Drumul central din localitate a fost asfaltat pe o lungime de un kilometru şi 200 de metri

Bucurie pentru locuitorii satului Buşăuca. Drumul central din localitate a fost asfaltat pe o lungime de un kilometru şi 200 de metri

Distribuie
 •  
 •  
 •  
 • 9
 •  
 •  
  9
  Shares

Bucurie pentru locuitorii satului Buşăuca, raionul Rezina. Drumul central din localitate a fost asfaltat pe o lungime de un kilometru şi 200 de metri. Lucrările au avut loc în cadrul proiectului Drumuri Bune pentru Moldova, lansat de Guvern, la inițiativa PDM.

Drumul central din Buşăuca face legătura între instituţiile publice din localitate. Cel mai bucuros este preotul din sat, care spune că anterior creştinii ajungeau foarte greu la biserică din cauza noroiului format în urma ploilor.

„Duminica trecută la biserică, cu zâmbetul pe faţă, mulţi dintre bătrâni care au spus că au ajuns cu mult mai uşor faţă de celelalte zile. Erau ierburi, de 4-5 ori pe vară coseam ierburile ca să nu se împiedice oamenii”, a menţionat parohul bisericii Sfinţii Mihail şi Gavril, s. Buşăuca, Rezina, Andrei Perlog.

Şi sătenii sunt mulţumiţi de calitatea lucrărilor.

„Aducem mulţumiri şi primarului care se străduie pentru satul nostru şi oamenilor care s-au gândit să ne facă binele asta”.

„Eu sunt mulţumită că aici trăiesc, copiii la şcoală se duc, nu-i glod. Eu sunt foarte mulţumită. Mulţumesc frumos celui care s-a străduit”.

„Acum mulţumim, o şosea foarte bună şi oamenii de aici o merită. Îi făcută calitativ îmi pare că. Ne place, e foarte bun”.

„Uite, merg şi nici nu-şi murdăresc roţile de la maşină. Foarte bine lucrează. Cum să nu ne pară bine, am ieşit în ghete albe, merg pe asfalt, mă duc la magazin”.

Potrivit responsabililor din cadrul programului Drumuri bune pentru Moldova, această porţiune de asfalt a costat peste un milion de lei.

Deputatul PDM, Petru Ştirbate a mers în teren să vadă rezultatul investiţiilor.

„Am mers prin sat, prin instituţiile publice şi foarte apreciat este de către cetăţeni că în sat, în sfârşit, tot ce înseamnă drumul central este asfaltat. Este o calitate bună, lucrează oamenii cu sârguinţă”, a comunicat deputatul PDM, Petru Ştirbate.

„Suntem foarte bucuroşi de această finisare că 1 km şi 200 de metri, tot centrul satului a fost asfaltat. Acum aş vrea să aduc mulţumiri Guvernării si toţi cei care au fost implicaţi în acest proces al Programului Drumuri bune că în sfârşit satul nostru are un drum bun”, a afirmat primarul satului Buşăuca, raionul Rezina, Vadim Ciobanu.

Programul „Drumuri bune pentru Moldova” a fost lansat la iniţiativa Partidului Democrat. În cadrul acestuia, vor fi reparate aproximativ 1200 de kilometri de drumuri. Potrivit estimărilor, costul total al lucrărilor este de 1,6 miliarde de lei. 500 de milioane vor fi alocate din Fondul Național Rutier, iar restul, din Bugetul de stat.

Foto: canal2.md

Distribuie
 •  
 •  
 •  
 • 9
 •  
 •  
  9
  Shares

Leave a Reply