În satul Dîșcova a fost inaugurat un sistem de iluminare stradal modern cu becuri LED

În satul Dîșcova a fost inaugurat un sistem de iluminare stradal modern cu becuri LED

Distribuie
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Oamenii din Dîşcova, Orhei, se simt în siguranţă şi noaptea, după ce în sat a fost inaugurat un sistem de iluminare stradal modern.
Potrivit unui comunicat plasat pe site-ul Consiliului Raional, în localitate a fost instalată o rețea electrică de peste 6 kilometri și au fost montate 90 de becuri LED.
Autoritățile locale apreciază acest gest ca o mare realizare pentru comuna lor.

Iluminarea stradală este un proiect mult aşteptat de localnicii din Dîşcova, localitate care face parte din componenţa comunei Puțintei.

” Demult nu a mai fost lumină în sat. Poate cândva, dar oricum nu era peste tot cum acum s-a organizat, într-un mod excelent. ”

”Sunt necesităţi care trebuie îndeplinite şi seara, de exemplu, ieşirea până la magazine şi până acum era dificil. Mai ales cu copiii mici sau oamenii mai în vârstă, un pericol foarte mare. ”

”Foarte mare importanţă are. Până acum nu a fost lumina aceasta şi întradevăr, un bătrân, un copil. Mai ales, satul nostru e lung, pădurea e aproape, e întuneric, nu se vede nimic. ”

Iluminatu stradal a fost inaugurat şi în celelalte două localităţi din comună: Vîprova şi Puțintei. Primarul Elena Iaţco este mulţumită că a reuşit să aprindă lumina pe străzi, într-un an cu mai multe provocări.

” Per total, pe comună au fost amplasate 304 leduri şi cablu pe suprafaţă de 19,3 km. Aceasta este unul dintre cele mai mari realizări a comunei noastre de anul acesta. Mai avem şi realizări în maştab mic. ”

” Am închis cercul şi iată toată comuna Puţintei este iluminată. Acest eveniment a fost posibil în cadrul proiectului finanţat de către Consiliul Raional. Anul 2020 fiind declarat anul luminii în raionul Orhei. ”

Proiecte similare de iluminare stradală au fost implementate, până acum, în zeci de localităţi din raionul Orhei. Potrivit site-ului Consiliului Raional Orhei, în acest an, vor fi iluminate străzile din toate satele din raion, indiferent de apartenența politică a primarilor.


Distribuie
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
..