Meci după meci pierdut la zero. Naţionala de fotbal a Moldovei a pierdut meciul de pe teren propriu cu reprezentativa Sloveniei

Meci după meci pierdut la zero.
Naţionala Moldovei la fotbal a fost învinsă din nou în Liga Naţiunilor.
De data aceasta am pierdut cu scorul de 0 la 4 în faţa Sloveniei.
Antrenorul dă vina pe jucători, iar fotbaliştii nu au nici o explicaţie prestaţiei slabe a echipei.

Moldova a început curajos partida de pe stadionul „Zimbru”. Ion Nicolaescu a ratat o ocazie uriaşă în minutul patru al partidei. Patru minute mai târziu însă, la prima acţiune periculoasă a oaspeţilor, Slovenia a deschis scorul prin Sandi Lovric, iar până la pauză a mai marcat de 2 ori. Mijlocașul echipei Real Zaragoza, Haris Vuckic a înscris din penalty în minutul 37, iar peste 5 minute a majorat scorul la 3-0. Același Vuckic a reușit hat-trickul în minutul 55, atunci a înscris din nou din penalty stabilind astfel scorul final.”Am început bine, însă chiar la primul lor atac am gafat individual. Am comis prea multe greșeli individuale. Ca rezultat, prea ușor am încasat goluri și am comis faulturi în propriul careu, care au dus la penalty-uri. Nu este bine loc.”

Bilanţul partidelor disputate de Moldova în această lună este unul dezastruos. În trei meciuri, amicalul cu Italia şi partidele cu Grecia şi Slovenia din Liga Naţiunilor, „tricolorii” au fost învinşi de fiecare dată şi într-o săptămână a încasat de 12 ori. Mai mult decât atât, echipa noastră nu a mai obţinut o victorie din iunie 2019.

„Ca și toată lumea din Moldova, sunt de asemenea foarte dezamăgit. Trebuie să facem ceva. Vom discuta în cadrul federației și vom decide ce vom face pe viitor.”

„După fiecare meci spunem că am făcut aceleași greșeli și spunem că nu le vom face, însă se întâmplă la fiecare meci. Aruncă mingi în spate, fug foarte ușor și înscriu adversarii noștri.”

În celălalt meci al grupei a 3-a din Liga C, Grecia a remizat pe teren propriu cu reprezentativa statului Kosovo, scor 0-0. Slovenia este lider după 4 etape cu 10 puncte. Moldova este pe ultimul loc cu un punct. „Tricolorii” vor juca următorul meci din Liga Națiunilor pe 15 noiembrie cu Grecia pe stadionul Zimbru din Chișinău. Cu trei zile mai devreme, Moldova are programat și o partidă amicală cu Rusia pe aceeași arenă. Ambele partide vor fi difuzate în exclusivitate de PRIME.