Radu Albot, la un pas de a trage lozul câştigător în partida cu Roger Federer, din turul doi al turneului ATP Masters 1000 de la Miami

•

Tenismanul moldovean Radu Albot a fost la un pas de a trage lozul câştigător în partida cu elvețianul Roger Federer, din turul doi al turneului ATP Masters 1000 de la Miami. După ce a încheiat jocul, Albot a declarat că, deşi nu a reuşit să-l învingă pe unul dintre cei mai buni tenismani ai lumii, el este totuşi mulţumit de prestaţia sa.

Tenismanul moldovean a cedat în trei seturi confruntarea cu unul dintre granzii sportului alb, Roger Federer. Albot, numărul 46 mondial, a câștigat primul set în fața lui Federer, care este clasat pe locul 5 în topul ATP, cu un scor de 6-4.

Atunci, o moldoveancă aflată în tribunele de la Miami, a surprins momentul în care americanii cautau pe internet unde se află Moldova. În următoarele două seturi însă elvețianul şi-a revenit fantastic și s-a impus cu 7-5 și 6-3.

”Astăzi am făcut tot posibilul să-l înving pe Roger. Din păcate, nu mi-a reușit, dar sunt mulţumit de ceea ce am făcut săptămâna aceasta aici și în turneele precedente. Mulţumesc tuturor pentru susținere!”, a spus tenismanul, Radu Albot.

Radu Albot a jucat în premieră cu Roger Federer, tenisman care a cucerit 100 de titluri ATP în proba de simplu, inclusiv 20 trofee de Mare Șlem. În turul 3, elvețianul va juca cu sârbul Filip Krajinovic.