Țara arde, iar moldovenii fac petreceri. O nuntă cu aproape 100 de invitaţi a avut loc aseară, într-un local din Capitală

Țara arde, iar moldovenii fac petreceri. O nuntă cu aproape 100 de invitaţi a avut loc aseară, într-un local din Capitală

Distribuie
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Nunţile cu sute de invitaţi în plină pandemie continuă, in Republica Moldova.
Ieri, într-un local cu pretentii din Capitală, s-a dat o mare petrecere.
Rând pe rând, zeci de oameni şi-au făcut apariţia în local, iar echipa noastra de filmare a surprins aceste momente.
In pofida celor vazute si filmate administratoarea localului spune că ”n-a fost nuntă, ci petrecere”. Poliţia nu s-a auto-sesizat deocamdată.

„În această seară minunată, întâmpinăm cu toţii mireasa şi pe tatăl ei! ”

Echipa noastră de filmare a surprins zeci de oameni, care veneau cu flori, daruri şi cu urări pentru mire şi mireasă. Reporterul nostru a încercat să discute cu invitaţii, care au confirmat că vin la nuntă şi chiar le-au urat „casă de piatră” mirilor.

Alţi invitaţi s-au supărat atunci când au văzut că sunt filmaţi.

La un moment dat, bărbatul a devenit agresiv şi a lovit cu pumnul în camera de filmat.

Am sunat la administraţia localului pentru a lua o reacţie, însă femeia care ne-a răspuns la telefon a declarat că în restaurant nu a fost organizată o nuntă, ci o petrecere cu 49 de invitați.

Ofițerul de presă al Poliției Capitalei, Natalia Stati, ne-a spus că se va informa cu privire la acest caz și că echipa noastră de filmare ar fi trebuit să facă un denunț. Potrivit deciziei Comisiei Naţională Extraordinară de Sănătate Publică, starea de urgenţă în sănătate publică a fost prelungită până în data de 15 septembrie. În această perioadă, sunt interzise nunţile şi cumătriile, iar alte petreceri sunt premise doar cu participarea a mai puţin de 50 de persoane. În data de 28 august, şi premierul Ion Chicu şi-a însurat fiul. Jurnaliștii de investigație au surprins imagini de la eveniment, inclusiv dansul mirilor. Ulterior, Chicu a declarat că nu a fost o nuntă, ci o petrecere, la care au participat mai puţin de 50 de oameni, care au respectat măsurile anti-COVID.


Distribuie
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •