Victorie pentru Moldova la Jocurile Olimpice de Tineret. Doi sportivi moldoveni au obţinut medalii de aur la competiţia de la Buenos Aires

•

Aur pentru Moldova la Jocurile Olimpice de Tineret. La competiţia, de la Buenos Aires, desfăşurată în perioada 6-18 octombrie, doi sportivi moldoveni au obţinut medalii de aur. Este vorba despre luptătorul Alexandrin Guțu și înotătoarea Tatiana Salcuțan. Grație acestor două distincții, țara noastră a ajuns pe locul 38 în clasamentul pe medalii. Sportivii au fost întâlniți noaptea trecută la aeroport cu pâine și sare.

Rudele dar și prietenii le-au pregătit mai multe surprize.

Câștigătorii au fost copleșiți de emoții.

„Cu siguranță a fost foarte greu, noi am făcut tot posibilul și cred că am reușit”, a spus înotătoarea, Tatiana Salcuțan.

„A fost foarte multă muncă grea, dar au fost multe persoane alături și ne-am descurcat până la urmă”, a menţionat luptătorul, Alexandrin Guțu.

Luptătorul de stil greco-roman, Alexandrin Guțu a obținut trei victorii la categoria de greutate 71 kg.

„Cel mai dificil a fost finala, ca întotdeauna ca cel mai tare meci, dar m-am descurcat foarte bine, și îmi pare bine că i-am impresionat pe toți cu așa scor”, a afirmat luptătorul, Alexandrin Guțu.

Înotătoarea din Tiraspol, Tatiana Salcuțan, s-a impus la 200 metri spate.

„La început nu m-am așteptat, nu realizam că am câștigat, deja a doua zi am zis „Wow, sunt campioană olimpică!”, a fost foarte emoționant și neașteptat”, a,povestit înotătoarea, Tatiana Salcuțan.

Antrenorii sportivilor sunt mândri de rezultatele discipolilor și spun că nu se vor opri aici.

„Sunt foarte bucuros, înotul este pentru noi o surpriză foarte mare, demult nu am văzut astfel de rezultate bune”, a comunicat antrenorul Tatianei Salcuţan, Evgheni Carabețchi.

Alături de sportivi a fost și președintele Comitetului Național Olimpic și Sportiv, Nicolae Juravschi.

„Acuma suntem cu două medalii olimpice este un rezultat remarcabil, un rezultat foarte bun. Ne-am clasat și între națiuni în primii 40 este foarte lăudabil”, a declarat președintele CNOS, Nicolae Juravschi.

La Jocurile Olimpice de Tineret de la Buenos Aires au concurat circa 4.000 de sportivi din 206 state. Moldova a fost reprezentată de 17 sportivi la 10 discipline.